Сторінка соціально - психологічної служби школи

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ТА ПІДЛІТКОВОГО

Психологічні особливості молодшого школяра

Пам’ять

У молодшому шкільному віці виникає загроза неправильного використання пам’яті. Намагаючись запам’ятати якомога більший обсяг матеріалу, учень послаблює роботу над його осмисленням, спирається на механічне запам’ятовування. Тому вчителям, потрібно забезпечити усвідомлення і виконання дітьми правила: запам’ятовувати після того, коли зрозумів.

Особливості роботи уяви у дітей молодшого шкільного віку:

1.Зростає швидкість утворення фантазій, які пов’язані з бажанням дитини.

2.Створення нових образів є допоміжним при засвоєнні інформації.

3.Потрібно розвивати репродуктивну (відтворювальну) форму уяви.

Підсумовуючи, у молодшому шкільному віці характерним є:

1.Формування самоповаги до себе через успішність, досягнення та стосунки з однолітками.

2.Недостатній рівень розвитку емоційного інтелекту

3.Особа вчителя є беззаперечним авторитетом та прикладом для наслідування

4.Вікова і ситуативна криза 6-7 років

5.Емоційна вразливість

Підлітковий вік

Мислення
У підлітковому віці мислення стає абстрактним, розмірковуючим та формальним, певною мірою через соціальну взаємодію. У дитини з’являється власна логічна система, а також здатність критикувати, систематизувати, робити висновки та будувати гіпотези, перевіряти. Також підлітки часто створюють собі кумирів.

У середньому та старшому шкільному віці характерним є:

– Боротьба самостійність
– Недостатній розвиток уваги, що може стати причиною втрати інтересу
– Пошук способу зайняти соціальний статус
– Формування самосвідомості
– Підліткова криза

Мотивація до навчання

Мотивація постає через бажання задовільнити потребу; потреба – нестача людини в чомусь, що стає джерелом її активності. Потреби – це стани особистості, завдяки яким регулюється поведінка, визначається напрям мислення, почуттів і волі.  Саме тому, інформація без усвідомлення потреб учнем не має для нього жодного значення, а отже, й не спонукає до навчання. Ось чому, викладаючи навчальний матеріал, необхідно враховувати потреби учнів певного віку. Навчальний матеріал повинен подаватись у такій формі, щоби він викликав емоційний відгук, був досить складним, активізував пізнавальні психічні процеси.

Особа вчителя є важливою для формування психологічної та емоційної компетентності дитини.

Існує 8 видів емоційної компетентності, виділених Керолін Саарні:

– усвідомлення власних емоційних станів;

– здатність розпізнавати емоції інших людей;

– здатність використовувати словник емоцій та форми вираження, прийняті у певній культурі;

– здібність емпатичного включення у переживання інших людей;

– здібність розуміти, що внутрішній емоційний стан не обов’язково відповідає зовнішньому вираженню як у самого індивіда, так і в інших людей;

– здібність справлятися зі своїми негативними переживаннями;

– усвідомлення того, що структура та характер взаємовідносин значною мірою визначається тим, як емоції виражаються у відносинах;

– здібність бути емоційно-адекватним.

Матеріали підготувала: Дзвінка Завалій

19 заповідей Марії Монтессорі

Картинки по запросу мария монтессори

1Дітей вчить те, що їх оточує.

2Якщо дитину часто критикують - вона вчиться засуджувати.

3Якщо дитину часто хвалять - вона вчиться оцінювати.

4Якщо дитині демонструють ворожість - вона вчиться битися.

5Якщо з дитиною чесні - вона вчиться справедливості.

6Якщо дитину часто висміюють - вона вчиться бути боязкою.

7Якщо дитина живе з почуттям безпеки - вона вчиться вірити.

8Якщо дитину часто ганьблять - вона вчиться відчувати себе винною.

9Якщо дитину часто схвалюють - вона вчиться добре до себе ставитися.

10Якщо до дитини часто бувають поблажливі - вона вчиться бути терплячою.

11Якщо дитину часто підбадьорюють - вона набуває впевненість у собі.

12Якщо дитина живе в атмосфері дружби і відчуває себе необхідною - вона вчиться знаходити в цьому світілюбов.

13Не кажіть погано про дитину - ні при нійні без неї.

14Концентруйтесь на розвитку хорошого в дитинітак що в підсумку поганому не залишатиметься місця.

15Завжди прислухайтеся і відповідайте дитині, яка звертається до вас.

16Поважайте дитинуяка зробила помилку і зможе зараз або трохи пізніше виправити її.

17Будьте готові допомогти дитині, яка знаходиться в пошуку і бути непомітними для тієї дитини, яка вже всезнайшла.

18Допомагайте дитині освоювати неосвоєне раніше. Робіть ценаповнюючи навколишній світ турботоюстриманістютишею і любов'ю.

19У поводженні з дитиною завжди дотримуйтеся кращих манер - пропонуйте їй краще, що є в вас самих.

Фото Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба.

Психофізіологічні особливості дітей шестирічного віку

/uploads/editor/3355/112198/sitepage_41/files/psihofiziologichni_osoblivost_prezentaciya_seminar_2009i.rar

Якщо ви знаєте чи чуєте, що б"ють дитину:

/uploads/editor/3355/112198/sitepage_41/files/28575669_2498625116902866_3744957707117974133_n.rar