Природознавство

Тема: Тварини - живі організми. Різноманітність тварин у природі. Тваринний світ рідного краю.

Мета: формувати природознавчу компетентність: узагальнити знання учнів про тварин, як частину живої природи,  дати поняття про різноманітність тваринного світу, ознайомити з особливостями зовнішньої будови та істотними ознаками тварин в межах класу (групи), уточнити знання учнів про значення тварин для людей; розвивати пізнавальну активність та самостійність; виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання: LED TV, таблиці, картки, пам'ятки з охорони рослин.

Хід уроку.

І. Організація класу до уроку. Привітання (за слайдами)

- Доброго ранку травам росистим!

- Доброго ранку квітам барвистим!

- Доброго ранку сонечку ясному!

Людям усім і всьому прекрасному!

ІІ. Створення настрою для перевірки д/з.

-       Я хочу розпочати урок уривком вірша А. Костецького, який вчили на уроці читання. Ви мені допоможете.

І квітку лісову не стану рвати,

її додому я не понесу,

Бо вдома їй джмеля не погойдати

І не попити ранками росу!

І ні стеблинку, гілку, чи травинку

Я не ображу - це страшенний гріх!

Бо в кожній з них живе тривка живинка,

Що світиться довірою до всіх.

ІІІ. Перевірка д/з.

- Перевіримо, як запам'ятали рослини, які занесені до Червоної книги і які потребують охорони. Показ ілюстрації - назва хором.

-  Виділіть рослини, які зустрічаються в нашій місцевості (назви з повтором попередньої відповіді - гра "Мікрофон").

(Фіалка запашна, конвалія звичайна, підсніжник звичайний, барвінок малий, ряст звичайний.)

-  Але охороняти потрібно не тільки ці рослини, але й усі, що нас оточують.

Група учнів класу підготували пам'ятку "Поведінка учня в природничому оточенні". Послухайте, запам'ятайте і виконуйте (ілюстрації):

1.  Кожний зелений листок, кожна травинка, кожна квітка виділяє в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього немає життя. Не топчи рослин, не рви їх.

2.  Щоб згубити молоде дерево, потрібні хвилини, а виростити - роки. Не ламай черемхи, не каліч інших квітучих дерев, кущів. Дбайливо заготовляй лікарські рослини.

3.  Найкраща квітка та, що квітує там, де зросла, не губи її. Пам'ятай: скромний, невеличкий букет - ознака гарного смаку, бережливості, доброти.

4. Рана на рослині - рана на живому. Не псуй кору дерев, бо вони довго хворітимуть або й загинуть.

-  На наступних уроках ми продовжимо цю пам'ятку.
IV. Повідомлення теми уроку, завдань.

- Сьогодні на уроці ми помандруємо у царство тварин, нам потрібно виконати такі завдання:

1.   Довести, що тварини, як і рослини, - частина живої природи.

2.   Познайомитися з групами тварин, їх істотними ознаками, умовами життя.

3.       Домашнє завдання: створити кадри для діафільму "Тваринний світ нашої       місцевості".

V.      Вивчення нового матеріалу

1.   - Доведіть, що тварини, як і рослини, належать до живої природи. Робота в парах —> четвірках - по рядах.

Відповіді учнів.

2.     Порівняємо, як вони це роблять. Створення навчального полілогу «Учитель - учні.»

Учитель: Тварини дихають киснем. А рослини?

Учні: Рослини дихають вуглекислим газом.

Учитель: Тварини ростуть до певного віку. А рослини?

Учні: Рослини ростуть протягом всього життя.

Учитель: Тварини живляться живими організмами. А рослини?

Учні: Рослини живляться неживою природою.

Учитель: Тварини розмножуються так: відкладають ікру, яйця, народжують     малят. А рослини?

Учні: Рослини розмножуються насінням, спорами, кореневищем,    цибулиною, вусиками.

Запам'ятайте! Особлива ознака тварин переміщення з одного місця в інше. Що вони роблять? (показ рухів - бігають, стрибають, повзають, літають, плавають (як фізкультхвилинка).

3. Для ознайомлення з групами тварин, їх істотними ознаками проведемо невелику конференцію. Нашими помічниками будуть учні, які працювали над цією темою самостійно.
Приготуйте свої записнички і те, що на вашу думку головне, нове для вас, занотовуйте.
Готові? Приймається повна відповідь.

-     На які групи вчені поділяють тварин?

-     Яка з цих груп найчисленніша?

-     Яка істотна ознака комах? Павук - комаха?

-     Чим вкрите тіло риб?

-     Які тварини належать до земноводних?

-     Чим вкрите тіло плазунів?

-     Які істотна ознака птахів?

-     Чим вкрите тіло у звірів?

-     Дельфіни, кашалоти, кити - риби чи звірі? Чому? Я вдячна вам за співпрацю.

4.  Продовжуємо роботу в групах: утворіть п'ятірки
Завдання: скласти розповідь про групу тварин (звірі, птахи, птахи,риби, земноводні,плазуни) за планом.

1.   Назва групи.

2.   Представники групи.

3.   Де живугь?

4.   Як рухаються?'

5.   З яких частин складається тіло тварин?

6.   Чим воно вкрите?

Пам'ятайте: користуємось підручником, додатковою літературою, картками.

4. Презентація груп.

. Узагальнення і закріплення знань.

1.     Самостійне заповнення таблиці в зошитах «Різноманітність тварин в природі».

2.     Практична робота: розпізнавання тварин своєї місцевості (за слайдами).

VI.     Підсумок уроку.

- У природі всі тварини потрібні. Кожна займає своє місце і має певне значення і право на  існування.   Щоб  зберігся  світ,  у  якому   ми  живемо,   потрібно  зберегти  всю різноманітність тварин і рослин:

Кожного дня і кожну хвилинку,

Оберігайте кожну тваринку.(колективне заучування напам’ять)